Vzlínající vlhkost a její řešení
Jak vzlínající vlhkost poznat?
Vzlínající vlhkost trápí hlavně starší nemovitosti. Nejste si jisti, jak ji poznáte? Typickým znakem je omítka opadaná v pásu u země. Někdy se neloupe přímo omítka, ale jen barva na omítce. To se děje hlavně u cementových omítek, které jsou velmi pevné.
Dalším typickým projevem vzlínající vlhkosti jsou takzvané solné výkvěty. Skutečně to vypadá, jako když na zdi něco kvete. Sůl vylézá skrz omítku na povrch.
Vzlínající vlhkost stoupá vzhůru skrz základy budovy. Vlhkost, která stoupá VZhůru je VZlínající. A slovo „linout se“ značí rozlévat se. Voda se tedy rozlévá do zdi zespod nahoru.
Vzlínající vlhkost a zdravotní rizika
Vzlínající vlhkost způsobuje zdravotní rizika nepřímo. Největším zdravotním rizikem jsou plísně a jejich spory. Spory jsou rozmnožovací útvary plísní. Po dopadu spory na vlhké místo s živinami (například omítka) začne spora plísně klíčit, poté roste a poměrně rychle vytváří další spory. Jejich vdechování je zdraví škodlivé. Astma, horší léčení z infekčních nemocí, kožní potíže, to jsou jen některé důsledky plísní v domácnostech.
Jak souvisí vzlínající vlhkost s plísněmi? Voda vzlínající zdí se dostane do omítek a odtud se neustále odpařuje do vzduchu. Tím se zvyšuje vzdušná vlhkost a ta se pak sráží na studených částech zdí jako jsou rohy místností, zdi za nábytkem nebo okolí oken a dveří. Na těchto místech se pak daří plísním, které do vzduchu uvolňují svoje spory.
Více o problému plísní: Vytápění a plísně
Jak se vzlínající vlhkosti zbavit?
Je několik metod. Každá z nich má svoje plusy a mínusy. Níže najdete ty nejdůležitější. Upozorňujeme, že každý dům je jiný a je třeba ho posuzovat individuálně.
Podřezání nebo podbourání zdí nebo také narážení plechů
Výhody:
Nevýhody:
Chemická injektáž (také se říká chemická clona)
Výhody:
Nevýhody:
Sanační omítky (bez dalších souběžných opatření)
Výhody:
Nevýhody:
Přístrojová řešení (krabičky na zeď)
Výhody:
Nevýhody:
Měření vzlínající vlhkosti a výsledků vysoušení
Doporučujeme důkladné měření vlhkosti ve zdivu před provedením opatření, po půl roce, po roce a dále, až do dosažení takzvané přirozené vlhkosti zdiva. Cílem není dosáhnout 0 % vlhkosti. To není přirozený stav zdiva. Cílem je takzvaná přirozená vlhkost zdiva. Související technické normy můžete nalézt například zde.
Dobré měření umožňující sledování vývoje vzlínající vlhkosti by mělo probíhat na několika místech v budově a v horizontálně různých výškách.
V čem se může při vysoušení vzlínající vlhkosti udělat chyba?
Největší chybou při odstraňování vzlínající vlhkosti bývá nedostatečné určení všech příčin vlhkosti v budově. O tom se více můžete dozvědět zde
Není to vzlínající vlhkost
Časté hlavně u přístrojových (krabičkových) řešení. Zástupci těchto firem často naslibují vysušení i tam, kde nejde o vzlínající vlhkost. Ale už jsme to zažili i u chemické clony a podřezání zdí.
Je to kombinace vzlínající a jiné vlhkosti
Pokud do zdi přichází ještě jiná vlhkost, pak provedení podřezání, chemické injektáže ani jiných opatření nebude fungovat. Někdy to situaci ještě zhorší, protože tato nevzlínající voda narazí při své cestě dolů na izolaci a bude se nad ní hromadit.
Špatné provedení opatření
Sebelepší opatření proti vzlínající vlhkosti selže, pokud ho bude dělat lempl. Návody k omítkám, chemické injektáži, přístrojům apod. nejsou v tomto případě jen zbytečný papír. Je třeba se jimi řídit.
Po provedení opatření se neodstraní soli.
Sůl je takzvaně hygroskopická. To znamená, že do sebe nasává vlhkost ze vzduchu. Takže pokud vysušíte zeď, ale v omítce zůstanou soli, budou tyto soli nasávat vzdušnou vlhkost a budou dělat neplechu. Solí je třeba se zbavit, jak nejvíc je to možné.
Co není vzlínající vlhkost?
Pokud jste před rokem dostavěli dům a máte vlhké zdi dole u země, pravděpodobně to nebude vzlínající vlhkost. Spíš to bude takzvaná stavební vlhkost čili voda, kterou jste použili na stavbě, nebo která na stavbu napršela apod. Tato vlhkost se většinou po nějaké době ztratí a už se neobjeví.
Pokud máte ve sklepě vždy mokro pár hodin nebo pár dní po dešti, pak to zase vyschne a pak se to po dešti nebo tání sněhu opakuje, tak toto není vzlínající vlhkost. Není vyloučeno, že tam máte i vzlínající vlhkost, ale rozhodně tady hraje roli i dešťová voda.
Mohli bychom se rozepsat do ještě větších podrobností. Ale to už bychom z tohoto článku udělali téměř učebnici. A to nebyl účel.
Pokud vás trápí vzlínající vlhkost, nemusí to tak být věčně. Vzlínající vlhkosti se dá zbavit. Prvním krokem je důkladná analýza situace a VŠECH příčin vlhkosti ve vašich zdech. Tento krok nikdy nepřeskakujte a dopadne to dobře.