Časté změny teplot
Máte doma přibližně stejnou teplotu vzduchu nebo si občas rádi pořádně přitopíte? Stává se Vám, že když přijdete domů z práce, dům je studený a tak jdete zatopit? Nebo že v noci necháváte topení stažené na menší teplotu?
Ať už se bavíme o zdraví obyvatel domu, zdraví zdí nebo zdraví Vaší nemovitosti, je nezbytné pochopit, co se děje v místnostech, kde teplota vzduchu kolísá.
Vzduch kolem nás obsahuje vodní páry. Je to přirozený a zcela běžný jev. To, kolik vody může vzduch pojmout, je závislé na tlaku vzduchu (ten můžete i občas slyšet v předpovědi počasí) a hlavně na teplotě vzduchu. A právě teplotě vzduchu se dnes budeme věnovat.
Následky kolísání teploty
Čím je teplota nižší, tím vzduch pojme a udrží méně vodních par. Pokud se teplý vzduch nesoucí vodní páry setká se studenou zdí, dochází ke změně skupenství vody – kondenzaci – což je změna z plynného skupenství na kapalné. Když není vytápění nastaveno na stálou teplotu a budova prochladne nebo promrzne, zdi jsou pak studené a než se stihnou ohřát, sráží se na nich vodní páry. Chladné zdi jsou místem, kde se sráží voda ze vzduchu na kapičky. Představte si, že se na vašich zdech tento proces děje dvakrát denně, rok... dva... deset. Zdi se tak stávají vlhkými a to vše kvůli nepravidelnému vytápění. Rovnoměrnější vytápění udržuje zdi teplejší a tím snižuje kondenzaci.
Kde je největší zima
Horní rohy místností, části zdí u země, plochy stěn za skříněmi, postelemi nebo okolo oken jsou místa, která jsou studenější než ostatní části zdí v místnosti.
Budovy, které navíc trpí vzlínající vlhkostí – kdy se podzemní vody dostávají zdola nahoru zdivem - jsou samy o sobě mokré a tím studené. Z velké plochy zdí se odpařuje velké množství vody. Vzduch je pak velmi vlhký a tím náchylnější pro kondenzační vlhkost a její následky – například černé plísně.
Jak tedy na plísně?
Nyní už víte, proč je dobré v domě udržovat relativně stálou teplotu. Dobré je také dostatečně a pravidelně větrat. Větrání je užitečný pomocník, jelikož nám pomůže z místností dostat vlhký vzduch a nahradit ho méně vlhkým – sušším – venkovním vzduchem. Stálá teplota a péče o dům je klíčem ke zdravým zdem. A pokud větráte, topíte rovnoměrně a přesto vás stále trápí vlhký vzduch, pak možná máte vzlínající vlhkost. A s tím vám v Biodry dokážeme poradit. Stačí zanechat kontakt.