Co s vlhkostí silných kamenných zdí?
Je vůbec nějaká možnost, jak silné kamenné zdi zbavit vlhkosti?
Možnosti tu jsou. Ale přiznejme si, že u takových zdí to není lehký úkol.
Tak se pojďme podívat, co se s tím dá dělat. Probereme to důkladně.
Ať už to konečně vyřešíte jednou provždy.
Co jsou to "silné kamenné zdi".
Kámen je pro řešení vlhkosti dost nešťastný materiál. Proto můžeme za silné považovat už zdi o tloušťce 60 cm a více.
Příčina, proč jsou kamenné zdi mokré?
Když chceme něco trvale vyřešit, musíme pochopit příčinu, proč se to děje. Co je tedy příčinou mokrých zdí?
Kdysi, když se budova stavěla, kvalitní vodorovná izolace zdiva neexistovala. Vodě tak nic nebrání, aby kamennou zdí stoupala vzhůru. Říká se tomu kapilární vzlínání. Kapilární od slova kapilus = vlas. Cestičky, kudy voda prochází jsou často tenké jako vlas, odtud tento název.
Je to tedy ta vlhkost, která přichází do zdi zespodu. Je to jako kdyby si zeď vodu přisávala. A ona si ji opravdu přisává, jak za chvíli uvidíme.
Pusťte si toto krátké video...stačí prvních 10 až 15 vteřin.
Zkuste si místo těch vláken představit vodu.
A právě toto je důvod, proč vlhkost ve zdech stoupá někdy třeba až do výšky dvou metrů. Voda je do zdi přitahována velmi jemným, ale přesto mocným elektrickým nábojem.
Vznik tohoto náboje má blízkou souvislost s pohybem podzemní vody. Ale o tom až později, ať neutečeme od hlavního tématu.
Jaká řešení se na tuto vlhkost používají? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
1. Vložit vodě do cesty překážku (izolaci), aby nemohla do zdiva stoupat.
2. Neřešit přísun vody, ale jen
zamaskovat to, že je voda ve zdi (sanační omítky nebo předstěny). Nemají dlouhou trvanlivost.
3. Odstranit ze zdi náboj, aby už voda do zdi nebyla přitahována.
1. Jak vložit izolaci do silné kamenné zdi?
No, upřímně...je to těžké. Nabízí se několik možností:
• podbourávání
• podřezání zdiva
• chemická injektáž

Podbourávání zdiva
Při podbourávání zdiva se část zdi u země rozebere, vodorovně se zarovná, vloží se na ni izolační materiál a zeď se znovu dozdí. Pak se pokračuje o kus dále stejným způsobem.
Jaká jsou rizika při podbourávání silné kamenné zdi?
Vyřešit vzlínající vlhkost podbouráváním není u kamenného zdiva úplně jednoduché. Malta už nedrží, kameny bývají uvolněné a tak vypadávají a některé historické zdi mají mezi dvěma zdmi prostor, kde je nasypaný popel a jiný sypký zásyp.
Tohle podbourávat znamená, že se to na vás bude pořád sypat a sypat. Při podbourávání kamenného zdiva také není vůbec jednoduché zarovnat zdivo tak, aby vznikl dobrý podklad pro vkládanou izolaci. Vždycky tam prostě vykukuje nějaký ten velký kámen, který to kazí.
To všechno podbourávání ztěžuje natolik, že se pro řešení silných vlhkých kamenných zdí už většinou nepoužívá. Když k tomu přidáme tloušťku zdiva i metr a více a vezmeme v úvahu bezpečnostní rizika a nebezpečí statické (popraskání nebo spadnutí), zjistíme, že není rozumné tímto způsobem u silných kamenných zdí postupovat.
A co na to památkáři?
Památkáři většinou nebudou nadšeni, že se rozebírá něco, co mohlo zůstat v původním stavu. Takže nejspíš nebudou souhlasit s tím, abyste rozebrali část hradu nebo městské hradby a pak je zase jako puzzle skládali.
Možná tuší, že by vám na konci spousta dílků té skládačky zbyla v ruce.
Podřezání zdiva
Jak se podřezávání dělá?
Kámen lze řezat diamantovým lanem. Pohybem lana, které se chladí vodou se ve zdi prořízne spára. Do prořízlé spáry se vloží izolace.
Jaká jsou rizika při podřezávání silné kamenné zdi?
Pokud chci někam vložit izolaci, nesmí se mi to zasypat dřív, než tam tu izolaci vložím.
V podstatě tedy platí většina věcí, které byly zmíněny u podbourávání. Historické kamenné zdi jsou nestabilní, rády se sypou a kameny vypadávájí.
U slabších kamenných zdí se o podřezání dá uvažovat. Ale u zdí silnějších (a to obvodové zdi starých domů většinou jsou) to vůbec není jednoduché a navíc je to i finančně dost náročné. Viz později uvedený příklad.
Co na podřezávání říkají památkáři?
Představte si historický dům a na jeho fasádě dlouhý řezanec. Jizva viditelná na první pohled. Tak vypadá podříznutá zeď před omítnutím.
Jasně že to někdy může překrýt omítka. Ale je to takový zásah do historického stavu, že památkář, který je při smyslech, s tím nebude souhlasit. Právem se ho pak možná už zoufale zeptáte, co tedy máte dělat?
Existuje jiná možnost?
Chemická injektáž
Dělá se tak, že se napříč zdí navrtají díry a do nich se dá chemický přípravek. Ten má za úkol proniknout do pórů ve zdivu a ucpat je nebo chemicky upravit tak, aby jimi už voda nahoru nemohla procházet. Používají se různé chemikálie, různé postupy. Je třeba vybrat ty správné.
U zdí silnějších než 80 cm je normami stanoveno, že je třeba vrtat z obou stran zdi. To tuto metodu nepříjemně prodraží.
Jaká jsou rizika při chemické injektáži?
Riziko narušení stability budovy není tak velké jako u dvou dříve uvedených metod, ale rozhodně není nulové. Je třeba zvážit, že přeci jen vrty, které bývají přibližně 10 cm od sebe a prochází téměř celou tloušťku zdi, jsou značným narušením zdiva, které tady stálo několik století.
I tady platí, že pokud je materiál sypký, budou problémy…vyvrtaná díra se nesmí zasypat, jinak do ní chemie nepronikne úplně. Účinnost a životnost tohoto řešení záleží na kvalitě odvedené práce a na použité chemikálii. Někteří majitelé budov, kteří chemickou injektáž použili, hlásí, že jim injektáž přestala fungovat už po pěti letech.
Jestli bude zeď suchá, záleží také na tom, jestli jsou ve zdi dutiny. Ty totiž komplikují rovnoměrné rozlití chemikálie do zdi.
A jako všude i tady platí, že podle nejslabšího místa bude vypadat výsledek. Každé zaváhání bude potrestáno tím, že ve slabě ošetřeném místě bude voda proudit do zdi nadále.
A pohled památkáře na chemickou injektáž?
Bude záležet na lokalitě a názoru památkáře. Ale jedno je jisté…je to velký zásah do přirozeného stavu budovy. Vrty 10 cm od sebe skrz celou zeď narvané chemií…to není moc historické.
K chemické injektáži zbývá dodat, že opravdu silné kamenné zdi není lehké ani levné touto metodou obsloužit.
Což nás vede k otázce peněz.
Proč jsou všechny tyto varianty dost drahé?
Když se nad tím člověk zamyslí, zjistí, že u všech těchto prací musí být někdo, komu to myslí a kdo není lajdák. Jinak to nedopadne dobře.
Takoví lidé jsou dnes nejen vzácní, ale i drazí. Rizika jsou příliš velká. Podíl lidské práce je tady obrovský. A zkušená firma do nabídky nacení i to, že nese značnou odpovědnost za statiku domu, za bezpečnost při práci atd.
Z pohledu investora je pak velkým rizikem poměr vysoké ceny k riziku nedostatečného výsledku (v budoucnu stále mokré zdi).
Výše uvedené metody nejsou špatné a fungují. Ale jsou vhodné pro slabší zdi a lepší materiály.
A mají ještě jednu společnou nevýhodu.
Co s vodou, která zůstane pod izolací?
Pod vytvořenou izolací se hromadí voda. To má vliv na fasádu, stabilitu domu i jeho zachování pro budoucnost. Pokud jde o zdi sklepa nebo suterénu, ty jsou po provedení izolace často mnohem vlhčí než předtím.
Je to jako kdyby voda chtěla jít nahoru a izolace jí v tom bránila. Jako kdyby něco vodu stále přitahovalo nahoru.
Takže vodu do zdi přitahuje ten elektrický náboj?
Ano. Přitahuje. Přicházíme ke skutečnému důvodu, proč je voda schopna vystoupat klidně do dvou i více metrů výšky.
Už jste si někdy všimli, že hřeben se při česání nabije elektrickým nábojem a pak přitahuje vlasy? Stalo se vám někdy, že když jste si přetahovali svetr přes hlavu, slyšeli jste lupnutí elektrického proudu ve vlasech?
Stejný náboj je ve zdech mokrých domů. A přitahuje vodu podobným způsobem jako vlasy nebo papírky.
A dokud bude náboj ve zdi, bude zeď vodu přitahovat.
Kde se ten náboj ve zdi bere?
Do zdi ho přináší elektromagnetické ruchy vyzařované ze země. Mají původ v pohybu podzemních vod hluboko pod povrchem. Můžete si všimnout, že některé vesnice mají všechny domy mokré a jiné jsou skoro suché.
Bylo zjištěno, že ten rozdíl je právě v intenzitě pohybu podzemních vod hluboko pod povrchem. Ale pro vyřešení vlhkých zdí naštěstí nemusíme řešit, co se děje třeba 30 metrů pod povrchem.
Jak to tedy udělat?
Pokud by elektrický náboj ve zdi nebyl, zeď by ztratila schopnost vodu přitahovat a voda ve zdi by postupně klesla a zeď by vyschla.
Tento princip je ověřený na více než 13 tisících nemovitostí ve více než 30 zemích světa.
Švýcarská společnost Biodry už přes dvacet let používá a neustále vylepšuje technologii, která zachytává a ruší elektrické ruchy přicházející do zdí a tím udržuje zdi vybité. A tedy neschopné vodu přitahovat.
Funguje to vždy?
Ne!
Funguje to jenom na vlhkost přicházející do zdí zespodu (vzlínající vlhkost).
Pokud vám na zeď teče voda z prasklého okapu, bude zeď pořád mokrá. Pokud v ulici prasklo kanalizační potrubí a zeď vašeho domu je smáčená vodou, která z potrubí vytéká, bude potřeba opravit potrubí. A tak dále.
Rozumíme si?! Ještě jeden příklad pro ujasnění: Pokud metr za zdí teče potok, jehož hladina je dva metry nad podlahou sklepa, a ta zeď nemá izolaci, pak Biodry nepomůže, protože se vám do domu tlačí potok.
Biodry je řešením pro odstranění vzlínající vody. To znamená vody, která je do zdi přitahována zdola, protože pod zdí není izolace.
Pokud máte budovu se silnými kamennými zdmi, pak je statisticky téměř jisté, že je v takových zdech vzlínající vlhkost.
Za jak dlouho budou zdi suché?
Přesná doba úplného odstranění vlhkosti ze zdí záleží na tom, jak silné jsou zdi, z jak velkých kamenů, jestli jsou s omítkou nebo bez, a pokud omítku mají, jak moc omítka dýchá atd.
Zákazníci nám už po 6-8 týdnech říkají, že cítí změnu vzdušné vlhkosti. Zeď už krátce po instalaci přestává aktivně doplňovat vodu do vzduchu. A při roční kontrole (po 12 měsících od instalace děláme celkem už třetí kontrolní měření) vidíme ve zdech pokles vlhkosti o půl metru až metr. Znamená to, že hladina vody ve zdi klesla a zeď je teď suchá o půl metru až metr níž.
Úplně suché zdi jsou ve většině případů po dvou letech od instalace. Opravdu hodně mokré zdi jsou pak suché do 3 let.
Jak dlouho toto opatření vydrží? Jak dlouho vydrží zdi suché?
Dokud bude zařízení Biodry v budově, zůstanou zdi suché. Proč? Protože byla odstraněna skutečná příčina vlhkosti - elektrický náboj, respektive jeho zdroj.
Vysoušení zdiva pomocí Biodry je TRVALÉ a GARANTOVANÉ.
A pohled památkářů na toto řešení?
Bude záležet na jednotlivých památkářích. Ale většinou když pochopí, že jde o velice šetrné řešení, které nezasahuje do historického zdiva, s instalací nemají větší problém. Navíc pokud by to bylo třeba, lze vše vrátit do původního stavu tím, že se zařízení odmontuje.
Při instalaci technologie Biodry dochází k minimálnímu zásahu do zdiva budovy. Jen několik vrtů za účelem instalace zařízení a měření vlhkosti zdiva.
Z pohledu památkové ochrany jde o velice šetrné řešení.
Kolik mě to bude stát?
Přesná cena se dá určit až po důkladné prohlídce budovy. Ale čím větší je budova, tím výhodnější je technologie Biodry oproti jiným výše uvedeným řešením.
Pro představu: zákazník dostal nabídku na podříznutí zdí a související izolační práce. Konečná částka 730.000 bez DPH. Šlo o budovu, kde nejsilnější zdí byla zeď středová (cca 110 cm). Obvodové zdi byly o něco slabší.
Trvalé vysušení všech zdí stejné budovy pomocí technologie Biodry vyšlo na 205.000 bez DPH. A přitom s garancí toho, že buď bude dosaženo suchých hodnot nebo vrátíme peníze.
Proč jsem o tomhle řešení zatím ještě neslyšel?
Důvod je jednoduchý.
Značka Biodry má v České republice plné zastoupení teprve od roku 2020.
Spousta stavařů ji zatím ještě neměla čas vyzkoušet. Ti stavaři, kteří nás už vyzkoušeli na svých vlastních budovách, nás doporučují dále. A přestože už máme za sebou desítky úspěšných použití v ČR, někteří stavaři, architekti a památkáři zatím razí staré, klasické postupy. Inu, zvyk je železná košile.
Ovšem před silnými kamennými zdmi nakonec stejně prohlásí, že se s tím nic moc dělat nedá. A často to končí různými předstěnami, sanačními omítkami a jinými maskovacími "řešeními", které ale skutečnou vlhkost ze zdi neodstraní.
Co bych měl ještě vědět?
Že jednou z velkých výhod systému Biodry je jeho šetrná instalace. Není třeba místnosti vystěhovávat, věci někde skladovat a pak zase stěhovat zpátky. Nenapráší se na ně, není třeba generální úklid jako třeba po podřezávání, ze kterého je na podlaze bahno.
Trvá podle velikosti budovy jeden až dva pracovní dny. Většinou probíhá za plného provozu.
Nedávno jsme například instalovali v hotelu s restaurací za plného provozu restaurační i hotelové části.
Shrnutí
Pokud řešíte vlhkost v silných kamenných zdech, moc možností nemáte.
Staré metody u takových zdí selhávají nejen kvůli tloušťce zdi, ale také kvůli její skladbě a tomu, že se drolí, rozpadá a je nestabilní. Navíc památková ochrana není nakloněna násilným řešením.
Zdi u historických budov jsou vlhké, protože něco vodu do zdi přitahuje. To něco je velice jemný, ale zároveň velice výkonný elektrický náboj.
Systém Biodry řeší příčinu toho, proč se náboj do zdi dostává. A tuto příčinu řeší trvale a s garancí sucha nebo vrácení peněz.
Kdo systém Biodry v České republice dodává?
Aktuálně je naše společnost jediným a tedy výhradním zastoupením švýcarské značky Biodry v České republice.
Zákazníkům poskytujeme Garanci sucha. To znamená odstranění vzlínající vlhkosti nebo vrácení peněz. Tato garance se týká všech nadzemních zdí postavených z jakéhokoliv zdiva.

Nejčastěji pomáháme našim zákazníkům odstranit
Působíme po celé České republice.
Máte-li jakýkoliv dotaz nebo zájem o posouzení a návrh řešení pro konkrétní budovu, nechte nám na sebe kontakt pomocí následujícího formuláře. Ozveme se vám.
Co bude následovat po odeslání formuláře?
Odeslání formuláře neznamená objednávku. To by bylo trochu předčasné. Nejdřív musíme vaši budovu trochu poznat.
Spojíme se s vámi a probereme, jestli je pro vás technologie Biodry vhodná. Vzhledem k tomu, že poskytujeme garanci sucha, musíme si být stoprocentně jisti, že u vás jde o vzlínající vlhkost a že dosáhneme úplného odstranění vzlínající vlhkosti.
Když zjistíme, že ve vašem domě jde o jiný druh vlhkosti, dáme vám tipy, jak postupovat, abyste ho odstranili.
A pokud zjistíme, že je naše technologie pro vaši budovu vhodná projdeme s vámi detailní postup prací, smluvní podmínky, připravíme cenovou nabídku a tak dále.
Upozorňujeme také, že odeslané informace budeme evidovat v souladu s GDPR. Potřebujeme k tomu zaškrtnout Váš souhlas s podmínkami evidence osobních údajů na konci formuláře.