Představte si, že vás doma štvali vlhké zdi. A do odstranění vlhkosti jste před pár lety investovali nemalé peníze. Udělali jste chemickou injektáž. A teď po letech máte stále mokro. Fakt nepotěší!
Často nám volají lidé, že právě toto zažívají. Jak to může stát? Na to se teď společně podíváme.
Chemická injekce může fungovat, pouze pokud je ve správném případě a je velmi pečlivě provedena. Aby chemická injekce dobře fungovala, je třeba dodržet VŠECHNY povinné podmínky. Voda si skutečně najde nejslabší místo injektáže v něm o sobě dá další brzy víte.
Často je chemická injektáž prezentována jako jednoduchá opatření proti vzlínající vlhkosti. Zkušené firmy, které si na práci dávají opravdu záležet, vám řeknou, že tak dlouho to rozhodně není.
Je třeba dodržovat nejen pokyny výrobce použitého injekčního materiálu, ale i přesné postupy pro provádění injekce.
Špatný odhad, jestli je chemická injektáž vhodným opatřením. Velmi častá chyba v případě injektáží svépomocí.
Žádné nebo nedostatečné vyhodnocení druhu a stavu materiálu zdiva z hlediska použití nejvhodnější chemie.
Žádné nebo nedostatečné posouzení statického zatížení budovy. Promáčené zdivo navrtané každých 10-12 cm.
Přílišná vlhkost, která brání úspěšnému použití některých materiálů. Některé injektážní materiály se mohou aplikovat jen do určité míry vlhkosti. Pokud je vlhkost vyšší, chemie se pak nedostane do všech pórů v dostatečném množství.
Injektážní materiál s prošlou lhůtou použití – často jen 12 měsíců.
Nedodržení teplot (+5 až 30 stupňů Celsia). Nesmí zmrznout ani 48 hodin po aplikaci.
Špatně provedený vrt:
Příliš velký sklon vrtů.
- Špatné výškové umístění vrtů.
- Vrty nejsou rovnoběžné a rozbíhají se moc od sebe (výškově nebo horizontálně).
Špatné odizolování podlah – izolace nenavazuje na chemickou clonu.
Přílišná tloušťka zdi – doporučení pro rekonstrukce památek je vrtat z obou stran zdi při tloušťce zdi překračující 60 cm.
Nevyřešené dutiny ve zdivu – injektážní materiál se pak nemusí dostat do všech částí zdiva.
Nedostatečné vyčištění vyvrtaného otvoru od navrtaného prachu nebo jiných zbytků zdiva. Vrt není čistý a injektážní materiál nemusí projít až do konce vrtu. Tím vznikne „hluché“ místo, kudy může dál vzlínat voda.
Nezasunutí aplikační trubičky dostatečně hluboko. Zejména injektážní krémy pak nevyplní zadní část vrtu a toto bude slabé místo celého opatření.
Málo krému – příliš rychlé nebo ne zrovna plynulé vytahování aplikační trubičky. Nedostatek krému = nedostatečné ošetření místa.
Nevyřešení oblasti pod chemickou clonou. Oblast nad clonou je sice suchá, ale sokl pod ní zůstává mokrý a někdy je zavlhčený dokonce více než před provedením clony.
Uzavření vody nad clonou – poměrně dlouhé vysychání. Voda nemůže odejít ze zdiva směrem dolů a tak jí zbývá jediné cesta – do boků. Musí tedy vyschnout omítkami.
Tento výčet není kompletní. Praxe přináší situaci, která probíhá při injektáži skutečnou výzvou jako třeba vrtání v blízkosti plynového nebo vodovodního potrubí, elektrických kabelů atd.
Každopádně tvrzení, že chemická injektáž je jednoduché opatření proti vzlínající vodě, je přinejmenším zavádějící.
Pokud stojíte o trvalé odvlhčení vašeho domu a zvažujete provedení injektáže, pak vzhledem k výše uvedeným bodům nehledejte nejnižší cenu, ale někoho, kdo si je těchto záludností vědom. Protože….Kvalitu injektáže určuje její nejslabší místo!
Jsou situace, kdy i my doporučujeme provedení injektáže. A jsou jiné situace, kdy dáváme jednoznačně přednost použití technologie Biodry. Vše ale závisí na důkladném průzkumu a zvážení situace.
Pokud chcete znát náš názor, zavolejte nebo napište SMS na telefon 228 229 583 nebo napište e-mail na p.mudra@vysousimebudovy.cz