Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě?
Je celkem jedno, jestli máte dům před rekonstrukcí, nebo už máte rekonstrukci za sebou. Pokud máte vlhké zdi, pak vás nejspíš zajímá, jak se vlhkosti ve starém domě zbavit.
Je to otravné. Vzduch plný vody, na stěnách plíseň a zdi, které se obtížně ohřívají. Chceme Vám dát pár tipů, na co si dát pozor při zvládání vlhkosti ve starém domě a při rekonstrukci vlhkého starého domu.
NALEZENÍ PŘÍČINY JE KLÍČEM K ŘEŠENÍ
Vždy záleží, odkud se vlhkost bere. Pokud Vám zatéká střechou nebo vám prasklo potrubí, pak je celkem jasné, co s tím máte dělat. Opravte to.
Pokud se ale vlhkost šíří skrz zeď takzvaným vzlínáním (vzlínající nebo také kapilární vlhkost), pak už to není tak jednoduché. V tomto článku se budeme věnovat tomuto druhu vlhkosti. A trochu se podíváme i na vlhkost průsakovou, která občas trápí zdi, které jsou pod úrovní okolního terénu.
Na která řešení si dát pozor a proč
Sanační omítky
Často používaným „řešením“ vlhkosti ve zdech starších domů jsou sanační omítky. Nejsou ale řešením trvalým. Jsou v podstatě jen zamaskováním vlhkých zdí. Sanační omítka se od normální omítky liší tím, že má v sobě více „komůrek“, kam se mohou ukládat soli zůstávající po odpařené vodě. Když se solí uloží tolik, že se komůrky zaplní, soli vylezou na povrch a máte zase co řešit. Solidní výrobci sanačních omítek uvádí, že: „Také kapilární vlhkost, která je příčinou vysoké vlhkosti zdiva, musí být vhodně odizolována.“ Viz. například zde
například zd
Přesto sanační omítky doporučujeme použít. Zdi potřebují dýchat. A i když provedete správná opatření pro vysušení zdiva, ještě nějakou dobu bude trvat, než zdi vyschnou. A "komůrky„ v sanační omítce vstřebají sůl, která vznikne při dosoušení zdiva.
Svislé izolace (obkopání a izolace)
Pokud se jedná o zdi, které z boku sousedí se zemí (například sklepy nebo když je dům částečně zakopaný pod zemí), pak určitě zahrňte do rekonstrukčních prací provedení svislých izolací. Tedy pokud to jen trochu technicky jde. Jsou místa a situace, kde to provést nelze. Tam musíte zvolit jiné řešení. Systém Biodry popsaný níže může v těchto situacích někdy také pomoci.
Drenáž
Současně se svislými izolacemi je někdy vhodné (a jindy zase ne!), položit kolem domu drenážní trubky a tím odvést vodu pryč od základů domu. Dejte si ale pozor, abyste nevhodným položením trubek vodu spíš nepřivedli. Zdá se to bláznivé, ale poměrně často se to děje.
Když v hospodě řeknete, že chcete vědět, jak se zbavit vlhkosti ve starším domě, drenáž bude pravděpodobně nějčastější navržené řešení. Místní odborníci vám řeknou: „Musíš tu vodu prostě odvést pryč“.
A mají pravdu, že je dobré odvést co nejvíce vody pryč. Jen je třeba dodat, že vlhkost vzlínající, která trápí většinu starších budov, to většinou nevyřeší. Může to pomoci ji trochu snížit, ale ne zvládnout úplně. V podloží domu totiž vždy bude určité množství vody a dokud si dům bude schopen vodu nasávat, bude vás vzlínající vlhkost dál obtěžovat.
Vodorovné izolace
Jak už bylo uvedeno, téměř všechny starší domy mají problémy s takzvanou kapilární neboli vzlínající vlhkostí. To je vlhkost, která stoupá ze základů domu nahoru. Jednou z možností, jak se jí zbavit, je vodorovná izolace.
V zásadě jsou dvě varianty vodorovné izolace. První je podřezání (nebo podbourání) a vložení izolace. Druhou je chemická clona (někdy je také nazývána jako chemická injektáž).
Obě varianty vyžadují velmi pečlivé provedení. Často nás oslovují lidé, kteří nejdřív velmi ušetřili, když si vybrali nejlevnější firmu a teď mají nadále mokro a čekají je další náklady.
Více o tom, na co všechno si dát pozor, napíšeme v jiném článku.
Takže pokud jste bohatí, abyste si mohli kupovat levné věci, nechte si chemickou injektáž udělat levnou firmou nebo si ji udělejte svépomocí.
U některých budov by podřezávání bylo přímo ruskou ruletou z pohledu stability. Takže pečlivě zvažte, jestli riskovat poškození statiky domu.
Dejte si pozor na důkladné odizolování prostupů elektřiny, plynu a podobně.
A také si ohlídejte, aby například plechy, které se naráží do spár mezi cihlami byly dostatečně dlouhé, aby pokryly celou zeď. Ano, skutečně jsme viděli, jak plech končil v polovině zdi.
Proč se někdy vlhkost objeví až po rekonstrukci?
Typickým jevem je, že brzy po rekonstrukci se na zdech objeví znaky vzlínající vlhkosti. A to i v domech, které předtím žádnou velkou vlhkostí netrpěly. Proč?
Součástí rekonstrukce většinou bývá vykopání starých podlah, důkladné odizolování a nová betonová vrstva.
Až doteď dům částečně dýchal podlahami. To ale teď už není možné. A tak se vlhkost začne cpát do zdí. Zdi původně také dost dýchaly. Ven i dovnitř do pokojů. Ale nově je zvenku polystyrén nebo jiná tepelná izolace. A přes tuto izolaci je často natažena taková omítka, která dýchá mnohem méně než omítka původní. Najednou už vodní pára neprojde ze zdi ven. Ve zdivu je teď víc vody a ta se nemůže odpařovat z fasády. Logicky pro ni zbývá jediná cesta. Dovnitř do místností. A najednou se na zdi ve vašem obýváku, ložnici nebo třeba kuchyni objeví výkvěty soli nebo začne opadávat omítka.
Zkázu završí vaše nová plastová okna. Stará okna netěsnila úplně dobře (ostatně proto jste je vyměnili) a tak dům dýchal i skrze okna. Ale nová plastová okna nepropustí víc, než je nutné.
V domě se zvýší obsah vodní páry, začnou se rosit okna a nebude to trvat dlouho a na stěnách se začnou objevovat první příznaky plísní.
Na co tedy při rekonstrukci nezapomenout?
Pokud rekonstruujete starý dům a nezbavíte ho vlhkosti včas, je jen otázkou času, kdy budete mít problémy. Je to časovaná bomba.
Úplně prvním a naprosto zásadním krokem je udělat důkladný průzkum příčin vlhkosti ve zdivu.
Stavebníci, ale bohužel i někteří projektanti toto téma shrnou do věty: „Ten dům neměl dobrý okapy, tak není divu, že je mokrej. Až budou okapy, bude suchej!“ To ale většinou není pravda. Samozřejmě, že pokud dům nemá okapy a posledních 10 let na něj teče dešťová voda, je to průšvih a rozhodně je to jeden z důvodů, proč jsou zdi mokré. Logicky.
Ale u domů starších než padesát let to nebývá jediný důvod. Takto staré domy buď neměly žádnou kvalitní izolaci nebo jejich izolace už dosloužily, rozpadly se apod.
Každopádně se vyplatí řešit to včas!
jAK SE ZBAVIT VLHKOSTI VE STARÉM DOMĚ A PŘI TOM NEKOPAT DO ZDÍ?
Pokud nechcete kopat do zdí, ničit obklady, znovu v domě prášit, nebo protože se bojíte o statiku budovy, máte ještě jedno řešení.
Takzvaně neinvazivní. To znamená, že se při něm nemusí řezat do zdí nebo vrtat stovky děr jako při chemické injektáži.
Zařízení Biodry působí na zeď tak, že zeď přestane mít schopnost vodu v sobě držet. Voda pak stéká dolů, protože to je pro ni přirozený směr. Instalace zařízení Biodry je pro stavbu asi tak zatěžující jako pověsit několik obrázků na zeď.