Čím obložit vlhkou zeď
Trápí vás vlhké zdi a přemýšlíte nad tím, čím obložit vlhkou zeď? Pak pro vás v tomto článku máme 8 užitečných tipů, bez kterých byste mohli zásadně pochybit.
1. Proč chcete vlhkou zeď obložit? Ujasněte si to, než začnete.
První věc, kterou si ujasněte, je, proč chcete vlhkou zeď obložit. Až potom řešte, čím ji obložíte.
Chystáte se zeď obložit z hygienických a zdravotních důvodů? Pokud je to tak, pak pro vás máme špatnou zprávu. Obklad sám o sobě nic nevyřeší. Plísně se budou držet za ním a některé jejich části se stejně dostanou do vzduchu v místnosti. Skutečným řešením je zbavit se vlhkosti. A pokud to není snadné, pak v závěru tohoto článku dáme pár tipů i k tomuto.
Nebo chcete zeď obložit z estetických důvodů? Nechce se vám dívat na opadanou omítku a oloupanou barvu nebo na solné výkvěty? Pak vám obklad vlhké zdi může přinést určitou útěchu. I když většinou dočasnou, protože vlhkost překrytá obkladem se dříve nebo později někde projeví.
2. Maskování nebo skutečné řešení?
Každopádně jakékoliv obložení zdi, která zůstává stále vlhká, je jen maskováním skutečného problému. Je to jako když se sprchujete a pak se utřete ručníkem, ale nevypnete předtím sprchu. Výsledek je, že jste stále mokrý a ručník taky. Zeď pod obkladem bude stále mokrá. I za rok, za dva, za deset. A je jedno čím, se rozhodnete vlhkou zeď obložit.
Musíte se tedy rozhodnout, jestli chcete vlhkost zamaskovat nebo skutečně vyřešit. Kdo má zeď suchou, ten má neomezené možnosti výběru obkladu.
3. Obklad musí propouštět vodní páru
Pokud se přeci jen rozhodnete obklad použít, pak si dejte pozor, abyste vybrali řešení, které dokáže propouštět vodní páry. Respektive takové řešení, které příliš nebrání odpařování vody z omítky pod obkladem. To platí jak v interiéru, tak v exteriéru.
Pokud totiž zabráníte odpařování, vlhkost ve zdi vyleze výš a objeví se vám nad hotovým obkladem nebo se zvýší na druhé straně zdi. A to asi nechcete! Dobré odpařování vody snižuje výši hladiny ve zdi. Když odpařování zabráníte, hladina (úroveň, kam vlhkost dosahuje) se zvedne.
Tohle nám z vhodných materiálů vyřadí všechny neprodyšné obklady jako je polystyren, obklady na bázi plastů, keramické obklady apod.
4. Předstěna a zmenšený prostor
Obecně je velkou nevýhodou předstěn, že při nich dojde ke zmenšení vnitřního prostoru budovy. Pokud máte menší místnosti, bude toto zmenšení možná hodně výrazné a nepraktické.
5. Sádrokartonové předstěny
Pokud jde o použití sádrokartonu, nikdy ho nelepte na mokré zdi! Viděli jsme to v praxi po roce od instalování a opravdu to není dobrý nápad. Na suché zdi je možné ho takto použít, ale na mokrých zdech zvlhne a začnou v něm bujet plísně.
Dejte si pozor na to, že například výrobce RIGIPS má sice sádrokartonové desky do vlhkého prostředí, ale když se začtete podrobně do technických listů, tak zjistíte, že jde o vlhké prostředí, kde je vysoká vzdušná vlhkost. Ale ne trvale mokré stěny nebo místa. Sádrokarton do sebe natáhne vlhkost a začne plesnivět. Ohledně použití sádrokartonu ve formě předstěny postavené dále od mokré stěny, doporučujeme poradit se přímo s výrobcem, který by měl svoje produkty znát a dát vám odpověď. Taková konzultace může být dobrá také proto, že ve vlhkém prostředí je potřeba použít konstrukční materiály, které jsou odolnější proti korozi.
Všimněte si, že ani na stránkách věnujících se přímo použití sádrokartonu ve vlhkých prostorech neuvádí výrobce ve svém seznamu předstěny před vlhkou zdí postiženou vzlínající vlhkostí. No, jak už jsme zmínili, doporučujeme si vyžádat konzultaci čím obložit vlhkou zeď, pokud jde o použití sádrokartonu.
6. Izolační systém z polystyrénových desek
Izolační systém z polystyrénových desek z drceného polystyrenu dokáže vlhkost také poměrně dobře skrýt. Je určený na použití v interiéru a v dokumentaci k němu se píše: Materiál umí absorbovat (vstřebat) vlhkost ze zdí, redistribuuje ji do své pórovité struktury a následně ji nechá odpařit do vzduchu v místnosti.
Co nám tato věta říká? Že zeď za deskami bude stále mokrá. Desky tuto vodu přesunou do vzduchu v místnosti. Kdo trochu rozumí kondenzaci vodní páry, tomu už je jasné, že se problém jen přesune o kousek dál. Konkrétně do studených rohů místnosti, k oknům, za nábytek apod. Tam všude se bude srážet voda a proto tu čekejte růst plísní. Čím víc vody je ve vzduchu, tím spíše v místnosti vzniknou plísně.
Opět jde tedy o skrytí projevů vlhkosti, ale ne o konečné řešení. A ještě něco…pozor na to, abyste na těchto deskách použili správný nátěr. Musí být prodyšný! Jinak je to celé k ničemu.
7. Předstěna zděná.
I zděná předstěna musí mít dobré provětrání. Jinak za ní budete mít botanickou zahradu. Velkopěstírnu plísní. A spory z těchto plísní se vám opět roznesou po místnostech. Toto řešení zabere také nejvíc místa. A zeď za stěnou bude stále mokrá a bude hůře dýchat, což se časem projeví na fasádě. Zeď bude také mít nadále slabé tepelněizolační vlastnosti. Mokrá zeď neizoluje dobře.
8. Hodně čtěte a pozorujte
U každého z výše uvedených opatření doporučujeme dobře číst technické listy, návody atd. nebo konzultovat tato opatření s projektantem nebo odborníkem na danou problematiku. Rozhodně se vyplatí nechat si ukázat výsledky v terénu, ideálně několik let po jejich provedení.
Čím, jak a jestli vůbec obložit vlhkou zeď? aneb Závěr
Když vybíráte, čím obložit vlhkou zeď, uvědomte si, že každý takový obklad bude jen maskovací opatření, až do té doby, dokud se nezbavíte zdroje vody.
Někdy je opravdu těžké zeď vysušit, ale opravdu už jste vyčerpali všechny možnosti? Možná by vám přišel vhod e-book Největší chyba při vysoušení budov. Najdete v něm odpověď na to, proč vaše budova zatím není suchá.